v. 36 - lägerskola och matteprov

Hej! Lite info inför vecka 36

Tisdag 5 september åker vi på lägerskola. Bussen går från skolan 9.00, vi vill att eleverna är på plats 8.45. Viktigt att alla har med sig lakan (underlakan, påslakan och örngott), ombyte, träningskläder, necessär och ytterkläder efter väder. Mobiltelefonerna lämnas hemma och ingen extra mat/snacks tas med hemifrån. På onsdagen är vi tillbaka ca 14.00 och då slutar eleverna för dagen.

Grammatikläxa i svenskan till fredag.

På fredag har vi matteprov om tal. Det som kommer tas upp på provet finns i matteboken s. 10-21. Sidan 275 är bra repetition till provet som eleverna har i läxa att räkna hemma.

Trevlig helg!


Utvalda inlägg
Inlägg kommer snart
Håll ögonen öppna...
Senaste inlägg
Arkiv
Sök efter taggar
Inga taggar än.
Följ oss
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2016 by Hadi Fahimifar. Proudly created with Wix.com

  • w-facebook